זכרון יעקב

תולדות המקום והתפתחות ההתיישבות

זכרון-יעקב נוסדה כמושבה בשנת 1882 על ידי עולים מקבוצת "חובבי ציון" מרומניה וכונתה זמארין, ע"ש כפר ערבי סמוך. כעבור שנתיים עברה לחסות הברון רוטשילד ושמה הוסב לזכרון-יעקב על שם אביו של הברון. מהנדס גרמני בשם שטוקלר, שנשכר על ידי הברון קבע את תכנית הישוב וחלוקת הקרקע. המבנים נבנו באופן אחיד, על פי תכנית הנדסית סדירה, על מגרשים שהוקצו משני צידי רחוב "האיכרים" לימים "המייסדים". לאורך רחוב "הפקידים" המצטלב עמו, נבנו מבני-ציבור שהופעלו על ידי פקידי הברון.

הברון בסס את כלכלתה של המושבה של המושבה החדשה על גידול גפנים וייצור יין. ב- 1892 הוקם היקב, אשר נוהל על ידי אגודת הכורמים, ובמקביל לו מפעל בקבוקים בטנטורה. ב- 1900 נמסר ניהול המושבה ליק"א. המושבה תפסה מקום חשוב בתולדות הישוב העברי. בעשור הראשון למאה נעשה בה ניסיון ראשון להקים ארגון לישוב היהודי ביזמת אוסישקין, נוסדה בה הסתדרות המורים העברים ובמלחמת העולם הראשונה שמשה בסיס לפעילות מחתרת ניל"י.

ב- 1912 הגיעו לזכרון 15 משפחות מהעלייה התימנית, שהשתלבותם בישוב הייתה איטית ורוויה קשיים. עם קום המדינה הגיעו 50 משפחות נוספות מתימן ששוכנו בצפון המושבה, עם עולים מתורכיה. לאחר קום המדינה הגיע גרעין של 40 משפחות מעיראק ששוכן במעברות באוהלים עד 1956 ואחריהם, שלושה גלי עליה ממרוקו. מבצעי הקליטה שינו את פני המושבה. זכרון-יעקב הפכה ממושבה קטנה ליישוב בו חיים אלו בצד אלו, משפחות איכרים ותיקות ועולים מגלויות שונות ותרבויות שונות.

בעשור הראשון למדינה, נבנו השכונות הדרומיות, נווה שרת ונווה רמז וב- 1954 הוקמה אחוזת הקבר רמת הנדיב מדרום ליישוב. הבניה והפיתוח נמשכו על הרכס המערבי, כאשר הוקמו השכונות נווה הברון בדרום-מערב וגבעת-עדן בצפון מערב. בשנים האחרונות נתגלתה זכרון מחדש והיא נהנית כיום מהגירה חיובית בעיקר של משפחות צעירות עירוניות בעלות מאפיינים חברתיים-כלכליים גבוהים. מרביתן משתכנות בשכונות צמודי-קרקע שנבנו בשנים האחרונות דוגמת "נווה שלו" ו- "וילות בחורש" מצפון למרכז המושבה, "אחוזת נילי" ו"השמורה" בדרומה.

הישוב בנוי על רכס הכרמל על גבהים שנעים בין 30-170 מ' מעל פני הים.

הישוב הוקם בשנת 1882 וקיבל מעמד של מועצה מקומית בשנת 1905.

שטח השיפוט של המועצה המקומית הינו 32,000 דונם. שטח הבנייה המיועד לבנייה הינו קטן יחסית ומגיע לכ- 7,000 דונם, דבר המבטיח איכות חיים גבוהה. יתרת השטח בעיקר חקלאי ובחלקו הקטן כ- 100 דונם לתעשייה.

זכרון-יעקב מונה כיום כ- 13,000 תושבים ובשנת 2020 אמורה זכרון-יעקב לגדול לכ- 25,000 נפש .

זכרון-יעקב מתכננת את צעדיה מתוך מגמה לפיתוח ענף התיירות.

לצד הפיתוח המואץ והקמת שכונות חדשות משקיעה המועצה מאמצים רבים לשימור אתרים ומתן צביון כפרי לישוב.

(הוכן על ידי הרשות המקומית זכרון-יעקב)

זכרון יעקב