אור עקיבא

רקע כללי:

אור-עקיבא שוכנת במישור החוף בין שני המטרופולינים הגדולים תל-אביב וחיפה ( 60 ק"מ מחיפה). הישוב ממוקם בין צירי תנועה הראשיים של המדינה, דבר המאפשר גישה נוחה ומהירה ובעתיד מתוכנן לעבור ממזרח לעיר כביש חוצה ישראל.
שנת הקמה: 24/4/1951

שטח שיפוט:

גודל שטח השיפוט של אור-עקיבא הוא כ- 3,000 דונם כאשר בעתיד מתוכננת הרחבתו

רקע הסטורי והתפתחותי:

הישוב אור-עקיבא הוקם על בסיס דיונות החול אשר היו באזור, במגמה להחיות אותם. בתחילה חשבו להקים אותו כישוב של דייגים אך עד מהרה נגנז הרעיון. רעיון נוסף אשר עלה הוא להקים נמל בין יפו לחיפה עובר בנמל העתיק בקסריה, אך ככל שעבר הזמן ולא נמצאו הכספים למימון ולהקמת הנמל גם רעיון זה נגנז. רעיון נוסף אשר עלה היה להפוך את הישוב למשקי עזר אבל עקב המבנה הטופוגרפי של הישוב, גם רעיון זה לא הצליח, למרות שאת הבתים הראשונים בנו על פי רעיון זה.

שם הישוב:

תחילה נקרא שם המקום "מעברת חוף הכרמל". אחר כך הוחלף שמו ל"מעברת קיסרי" וכן ל"תל-עקיבא" ורק שנתיים לאחר מכן ב- 11/6/1953 הוסב שם המקום לאור-עקיבא על שמו של רבי עקיבא, התנא הגדול אשר היה אחד מעשרת הרוגי מלכות ועונה על ידי הרומאים בקיסריה הקרובה בשנת 136 לספירה ויש סברה שנקבר בקרבת מקום.

אוכלוסייה:

אור-עקיבא הכפילה את מספר תושביה מ- 9,000 תושבים בשנת 1990 לכ- 20,000 נפשבסוף שנת 1999, מתוכם 50% עולים חדשים - בחלקם עולים יוצאי קווקז. הצפי הוא כי תוך חמש שנים תגדל האוכלוסייה לכ- 30,000 תושבים . אור-עקיבא קיבלה מעמד של עיר ואם בישראל במעמד שר הפנים

תעסוקה:

 מושם דגש על פיתוח משאבי אנוש, ניידות עובדים והכשרות מקצועיות. לצורך כך מתבצעת הרחבה של המרכז להכשרה מקצועית, איתור וטיפול במוקדי תעסוקה. הישוב סובל בשנים האחרונות מאחוז אבטלה גבוה, מעל 10% והוגדר כמוקד אבטלה. תקציבים ממשלתיים רבים הוזרמו לישוב על מנת לשפר את מעמדו התעסוקתי. אור-עקיבא נכללה בפרוייקט טיפול נקודתי "מפנה 97".בישוב בוצעו 18 פרויקטים לקידום תשתיות ומבנים פיזיים. כמו-כן האזור הוגדר פיתוח ב' מבחינת החוק לעידוד השקעות הון עד 99/8.

 

(​הוכן על ידי הרשות המקומית אור-עקיבא)

אור עקיבא